Periyodik Bakım

PERİYODİK BAKIM; motorlu araçların belli aralıklarla kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi işlemidir ve aracınızın performansı açısından büyük önem arz etmektedir. Periyodik bakım, aracınızın yürüyen aksamı ile ilgili detayların kontrolünü sağlayacağından oluşabilecek arızaların önüne geçilmesini sağlayacağı gibi, daha keyifli ve güvenli bir sürüş sağlamanızda da etkili olacaktır.

LASTİKLERİN BAKIMI
Aracınızın lastiklerinin balans, ön düzen ayarının yanı sıra hava basınç kontrolü, nitrojen dolumu, lastik aşınması ve hasar kontrolleri ile lastik supap/supap kapakları ve diş derinlik ölçümü yapılmalıdır.

MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ
Motor yağı, aracın çalışması esnasında hareketli parçalar arasında bir yağ filmi oluşturarak sürtünme ve aşınmanın önüne geçer. İçerdiği katkılar sayesinde motor parçalarını temizler. Motoryağı seviyesinin belli aralıklarla kontrol edilmesi, motor yağının en az yılda bir kez değiştirilmesi gerekir.

YAĞ FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Yağ filtresi, motor yağını süzer ve yağlama kanallarında akışı sağlar. Bu nedenle yağ filtresinin zamanında değiştirilmesi ve düzenli olarak bakımının yapılması yağ kanallarında oluşabilecek tıkanmaların önüne geçecektir.

HAVA FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Hava filtresi, havadaki toz taneciklerini süzerek motora temiz hava girişini sağlar. Hava filtresinde yapılacak periyodik bakım sayesinde hava filtresinin tıkanmasından kaynaklanacak performans düşüşü ve verim kaybının önüne geçilebilir.

POLEN FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Klima ve havalandırma sisteminin verimli çalışması ve araç içi temiz hava girişinin sağlanabilmesi için, aracınızın polen filtresinin periyodik bakımlarda kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda değişiminin yapılması gerekir.

YAKIT FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Yakıt filtresi, aracınızın yakıtındaki yabancı maddeleri süzerek, yakıt pompasına temiz yakıtın ulaşmasını sağlar. Araçta yakıt tasarrufunu sağlamak ve çekiş problemleri yaşamamak için yakıt filtresinin zamanında değiştirilmesi önem arz etmektedir.

AKÜNÜN BAKIMI
Akü, araçların ilk harekete geçmesi ve çalışmasını sağlayan, marş motoruna akım gönderen, kimyasal anlamda enerji depolayan ve gerektiğinde bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren ekipmanlardır. Araçlarınızın akü bağlantı kabloları, elektrolit seviyesi kontrol edilmeli ve kutup başı temizliği yapılarak akü voltajı ölçümü yapılmalıdır.

ATEŞLEME BUJİSİ KONTROLÜ
Benzinli araçlarda yakıt hava karışımının ateşlenmesi bujiler vasıtası ile gerçekleşmektedir. Bujilerin zamanında kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda değiştirilmesi, yetersiz ateşlemeye bağlı olarak yaşanan tekleme probleminin önüne geçecektir.

FREN SİSTEMİ KONTROLLERİ
Aracınızla ile yapacağınız yolculuğun emniyetli olabilmesi adına fren sisteminin kontrolü oldukça büyük önem taşımaktadır. Arabanın ön ve arka fren balataları, fren merkezi, fren hortumları, fren hidroliği gibi aksamlarının düzenli kontrolü güvenli bir sürüş elde etmenizi sağlayacaktır.

FAR VE AYDINLATMA SİSTEMİ KONTROLLERİ
Aracınız ile yapacağınız yolculukta görüş kaliteniz ve sizi takip eden ya da karşıdan gelen araçların sizi görebilmesi güvenli bir sürüş için önemli olan unsurlardan biridir. Bu nedenle periyodik bakımlar dahilinde aracınızın far ve aydınlatma sistemleri için gerekli kontrolleri yapılmalıdır.

KLİMA SİSTEMİ KONTROLLER
Aracınız ile yapacağınız yolculuklarda aracınızın iç ısısı sürüş performansını etkileyen bir unsur olduğundan klima sisteminizin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

SÜSPANSİYON SİSTEMİNİN KONTROLÜ
Aracın zemin ile temasında rol oynayan amortisörlerin, rot başı ve rotillerin kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda parçalar ile ilgili değişiklikler yapılması aracın yol tutuş performansını arttıracaktır.

EGZOZ SİSTEM KONTROLLERİ
Aracınızın egzoz bağlantı hattında herhangi bir paslanma veya kaçak olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

TÜM KAYIŞLARIN DEĞİŞİMLERİ
Aracınızın kayışları kontrol edilerek gerekli görüldüğünde değişmesi gereken kayışlar değiştirilir.

5824
motor-yagi-degisimi-neden-onemlidir_646x340
yag_filtresi_degisimi_ve_bakimi
hava
polen
yakıtfiltre
Akü Bakımı Nasıl Yapılır?, Akü Nedir?, Akünün Araçtaki Görevi Nedir?, Kaç Çeşit Akü Vardır?, Akü Bakımı Nasıl Yapılır?, Kapalı Aküler İçin Yaklaşık Şarj süreleri, Akünün bittiği Nasıl Anlaşılır?, Mutlu Akü Bakımı, Tam Kapalı Akü Bakımı, Kuru Akü Bakımı Nasıl Yapılır, Sulu Akü Bakımı, Varta Akü Bakımı Nasıl Yapılır, Jel Akü Bakımı Nasıl Yapılır, Araba Akü Bakımı, Motosiklet Akü Bakımı, Otomobil Akü Bakımı, Akü Bakımında Yeye Dikkat Edilir
DSC00597
fren
yeni-hyundai-ön-far
klima-arizalari
a
170120191607388587943
Triger

AYRE TUR OTO SERVİS

Hyundai & Kia Otomiv Araçlarının malzemeleri temin, satış ve tamir onarımı alanında faaliyet göstermekteyiz. Firmamız Hyundai ve Kia araçlarınızın sorunları öncesi danışmanlıktan, yedek parça satış ve tamir onarım sonrası teknik destek ve teslimata kadar geniş bir yelpaze içerisinde sektöre hizmet vermektedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:

Bulak Mahallesi Bulak Dereboyu Küme Evleri Doruk İş Merkezi No:13/A, 61100 Ortahisar/TRABZON

Telefon:
0462 888 01 11

Mail:
[email protected]

 

Whatsapp Destek Hattı Whatsapp Destek Hattı